Pielgrzymki

Wycieczko – Pielgrzymka Oświęcim – Wadowice


Pielgrzymka do Włoch

W dniach 30.06.2024 – 6.07.2024 parafianie z Borzęcina Dolnego i z Borzęcina Górnego, Szczurowej i Dąbrowy Tarnowskiej  wzięli udział w autokarowej pielgrzymce do Włoch. W jej trakcie byliśmy w Wenecji, Padwie, Asyżu, Watykanie, Rzymie i Florencji. Zwiedzaliśmy najsłynniejsze budowle zabytki: katedry oraz zabytkowe centra miast. Codziennie uczestniczyliśmy we mszach św. sprawowanych przez ks. Marka Obrzut. W hotelach podczas posiłków „panował” makaron. Pielgrzymka przebiegała w spokojnej i życzliwej atmosferze.


Pielgrzymka – Igołomia muzeum św. Brata Alberta – Jasna Góra


Parafialna wycieczka na Dolny Śląsk

W dn. 16-18 sierpnia 2023 r. zainteresowani mieszkańcy parafii: Borzęcin Dolny, Borzęcin Górny, Zabawa i Szczepanów uczestniczyli w autokarowej wycieczce. Zwiedzaliśmy i modliliśmy się na sanktuarium na Górze Świętej Anny, w Świdnicy zwiedziliśmy „Kościół Pokoju” i katedrę. Ostatnim punktem pierwszego dnia był zamek w Książu. W drugim dniu, w Krzeszowie podziwialiśmy mauzoleum Piastów Śląskich z linii świdnicko-jaworskiej,  katedrę i kościół pw. Św. Józefa. Popołudniem, w Chełmsku Śląskim byliśmy w domu tkaczy. Ostatnim punktem było sanktuarium w Wambierzycach. Trzeci, ostatni  niestety dzień wspólnego zwiedzania to spacer po Kłodzku oraz w parku zamkowym w Mosznej. Cały czas towarzyszyła nam radosna atmosfera, w ciągu dnia świeciło słońce, a nocami padał deszcz. Codziennie mszę św. sprawował ks. Marek Obrzut. Autokarem powoził Tadeusz Bodzioch. Zapraszamy na kolejne, parafialne wycieczki.


Rytwiny 17 czerwiec

„Pustelnia Złotego Lasu” w Rytwianach – konwent powołany do istnienia w 1624 roku z fundacji wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego i jego brata Gabriela, wojewody lubelskiego. Usytuowana w Rytwianach pustelnia, została skasowana w 1820 roku. Obecnie jest siedzibą Relaksacyjno-Kontemplacyjnego Centrum Terapeutycznego „SPeS”. W 2018 r. wpisana na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”


Pielgrzymka Paafii Borzęcin Dolny na Jasna Górę w dniu 3 kwietnia 2023 r.

zdjęcia A. Gruca


Wycieczka do Krakowa

Parafia w Borzęcinie Dolnym oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Borzęcinie Górnym zorganizowała wycieczko – pielgrzymkę do Krakowa w dniu 31-01-2023r. w programie między innymi : Plac Matejki, muzeum Krzysztofory – szopki Krakowskie, Klasztor Klarysek – muzeum świętego Alberta Chmielowskiego  – oraz msza święta którą odprawił Ks. proboszcz Marek Obrzut, a uświetnił ją występ naszego Chóru, jego występ można obejrzeć tu, nagranie A. Gruca .


Czas wspomnień

W niedzielne popołudnie 9 października 2022 r. w sali konferencyjnej plebanii w Borzęcinie Dolnym odbyło się spotkanie podsumowujące parafialne wycieczki zorganizowane w latach 2011-2022.  Na terenie naszego kraju zwiedzaliśmy m.in.

  • miasta/zamki: Malbork, Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław.
  • miejsca bitew: Gierłoż -Wilczy Szaniec, Grunwald, Racławice, Kahlenberg/Wiednia.
  • sanktuaria: Jasna Góra, Święta Lipka, Licheń, Żarki, Kalisz, Toruń.

Nasze zagraniczne wojaże odbyliśmy na Ukrainę, Litwę, Węgry, Austrię i Czechy). Wycieczki były jednodniowe, dwudniowe, trzydniowe, a nawet czterodniowe. Ponad 1000 uczestników. Bardzo dobrze układa się współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną w Borzęcinie Górnym.

Celem wycieczek było poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego Polski / Europy środkowej i modlitwa. Zawsze towarzyszyła nam codzienna msza św, różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia. Na każdej wycieczce był z nami ks. Marek Obrzut, często ks. Krzysztof Kamiński. Podczas prezentacji wspólnie przypominaliśmy sobie radosne chwile zwiedzania, zabawne sytuacje. Razem zaśpiewaliśmy religijne piosenki, a na zakończenie Apel Jasnogórski. Był czas na pyszne poczęstunek pysznymi ciastami upieczonymi prze Panie z Borzęcina Dolnego. Ostatnim punktem było wspólne zdjęcia. Dziękuję wszystkim za pomoc w zorganizowaniu spotkania, a szczególnie księdzu Markowi Obrzutowi, ks. Krzysztofowi Kamińskiemu, Małgorzacie Czernek, Marii Gofron i Ewie Kózka.

Lucjan Kołodziejski


Wycieczka do Kalwarii Pacławskiej

W dn. 24 września 2022 r. mieszkańcy parafii Borzęcin Dolny, Borzęcin Górny, Szczepanów i Zabawa brali udział w parafialnej wycieczce zorganizowanej przez Parafie pw. NMP Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie.

Pierwszym celem był Zamek w Krasiczynie zwiedzany wraz z przewodnikiem.”Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina.

Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów i sceny myśliwskie. Źródło: https://www.krasiczyn.com.pl/zamek

Drugim punktem był spacer z przewodnikiem po terenie Arboretum Bolestraszyce które położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla. „Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski. W Bolestraszycach jednoczą się historia i czas współczesny. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki obcego pochodzenia i rodzime drzewa, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione gatunki roślin. Arboretum nawiązuje do starych tradycji małopolskich ogrodów, w szczególności do: Sieniawy Izabeli Czartoryskiej, Zarzecza Magdaleny Morskiej – Dzieduszyckiej, Dubiecka Krasickich, Miżyńca Lubomirskich i Medyki Pawlikowskich.” Źródło: http://bolestraszyce.com.pl/informacje-ogolne/

Ostatnim, a właściwie pierwszym celem pielgrzymki była Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Po smacznym i obfitym obiedzie w Domu Pielgrzyma spotkaliśmy się z jednym z Ojców Franciszkanów który w sposób ciekawy i interesujący przedstawił historie tego sanktuarium. Następnie pielgrzymujący z nami księża: ks. Marek Obrzut, proboszcz Parafii pw. NMP w Królowe j Polski i ks. Krzysztof Kamiński Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie sprawowali mszę św. Każdy z uczestników miał też czas na modlitwę indywidualną.

   Lucjan Kołodziejski


W dniach 2-3 sierpień odbyła się Parafialna pielgrzymka do Kalisza, Gniezna i Lichenia

Pierwszym punktem było Narodowe Sanktuarium św. Józefa – Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu.

Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Kolejki Wąskotorowej w miejscowości Wenecja

Do kolejnego etapu wycieczki dotarliśmy kolejką wąskotorową z miejscowości Wenecja do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e.

Następnym etapem była Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie (zwana także: archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha) – gotycki kościół archikatedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Kościół jest dedykowany Najświętszej Marii Pannie, nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP. Od 1000 roku główna świątynia metropolii gnieźnieńskiej, nazywana „Matką kościołów polskich[2]. Miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich[3]. Siedziba prymasów Polski. Od 1931 roku jest bazyliką mniejszą. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii[4] . W Bazylice znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie lub Drzwi św. Wojciecha (łac. Porta Regia, Drzwi Królewskie; Porta Aurea, Drzwi Złote) – unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej …

Historia · ‎Opis kwater · ‎Symbolika

Pierwszym punktem w kolejnym dniu wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum powołane w 1973 roku. Od połowy lat 70. trwały też przygotowania głównej wystawy stałej, mającej być podsumowaniem ówczesnego stanu badań nad kształtowaniem się polskiej państwowości Stała ekspozycja w nowym gmachu została otwarta w marcu 1983 roku.

Do kolejne go punktu wycieczki dotarliśmy autokarem a był nim Ostrów Lednicki – największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, położona w jego południowej części, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski[1]. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. 16 września 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii[2].Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego między Poznaniem a Gnieznem), zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem).

Ostatnim punktem była msza św. oraz zwiedzanie Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. W 2004 roku, po dziesięciu latach prac, oddano do użytku monumentalną pięcionawową bazylikę z centralną kopułą, według projektu architekt Barbary Bieleckiej z Gdyni. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie – długość 139 m, szerokość 77 m (szerokość elewacji frontowej – 162 m), wysokość części centralnej 64,8 m (wysokość krzyża wieży – 141,5 m). Kubatura budowli wynosi ponad 300 tys. m³, powierzchnia 23 tys. m². Światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku – 365, a wejść do środka można przez tyle drzwi, ile rok ma tygodni – 52. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 tys. wiernych.


W sobotę, 11.06.2022 r. zainteresowani mieszkańcy Borzęcina Dolnego i Borzęcina Górnego uczestniczyli w parafialnej pielgrzymce po ziemi sądeckiej.

Tropie

Pierwszym punktem parafialnej pielgrzymki było Sanktuarium św. Świerada w Tropiu  Rzekę Dunajec pokonaliśmy w miejscowości Tropsztyn promem. Wpierw udaliśmy się do pustelni św. Świerada, a później do kościoła parafialnego pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. Jest to kościół romański z przełomu XI/XII w. Jeden z najstarszych w Małopolsce. Widzieliśmy ciekawą polichromię chrzcielnicy z malarskimi motywami z 1774 r.

Miasteczko Galicyjskie

Zwiedzanie skansenu w Sadeckim Parku Etnograficznym było dla wielu z nas podróżą w czas dzieciństwa. Najstarsze pokolenie Borzęcan pamięta jeszcze wiele narzędzi eksponowanych w skansenie z czasów swojego dzieciństwa. Dla młodego pokolenia to jest już prawie archeologia. Warto będąc w Nowym Sączu poświęcić kilka godzin na zwiedzanie. Miejscowa karczma oferuje smaczne regionalne dania obiadowe.

Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu

Kolejnym punktem pielgrzymko było Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu – kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w którym obowiązki proboszcza pełni ks. Czesław Paszyński. Naszą uwagę zwróciły 18. tonowe drzwi zamocowane na specjalnych zawiasach, a także ogród różany. Wszyscy zostali pobłogosławieni przez wikariusza relikwiami św. Rity.

Paszyn  

Podczas parafialnej pielgrzymki byliśmy też w Paszynie.  Uczestniczyliśmy we mszy św. sprawowanej przez pochodzącego z tej właśnie miejscowości ks. prałata Marka Obrzuta, obecnie proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym. Zwiedziliśmy też Muzeum Sztuki Ludowej. Ciekawą informację na jego temat znalazłem na jednej ze stron internetowych: „Kiedy wejdzie się do muzeum, które znajduje się na terenie parafii, znajdziemy się w świecie pełnym aniołów, diabłów i świętych. Tak miejscowi artyści, niejednokrotnie niepełnosprawni, widzieli świat duchowy i religijny. Wielu z nich uczestniczyło w warsztatach, które organizował proboszcz parafii Edward Nitka i dzięki nim nauczyli się wyrażać w rzeźbie i malarstwie na szkle, to co czują i w co wierzą. Pierwszym twórcą i uczestnikiem artystycznych sesji był brat kościelnego, głuchoniemy Wojciech Oleksy, który rzeźbił kozikiem przy pasaniu krów. By dzieło księdza Nitki i jego misja wspierania sztuki ludowej nie została zapomniana, powstało właśnie to muzeum. Można w nim oglądać prace, które stworzyły „fenomen paszyński” i rozsławiły tę beskidzką wieś. Wiele z nich wygrało konkursy polskie i zagraniczne. Pisano o nich w mediach, interesowali się nimi etnografowie.” https://visitmalopolska.pl/…/filia-muzeum.

Prezentowane zdjęcia wykonał Andrzej Gruca.


Kazimierz Dolny nad Wisłą – 18 września 2021 r.

Parafia pw. NMP w Borzęcinie Dolnym we współpracy z GBP w Borzęcinie zorganizowały jednodniową wycieczkę autokarową do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.


Racławice – 10 sierpnia 2021 r.

parafia pw. NMP w Borzęcinie Dolnym we współpracy z GBP w Borzęcinie zorganizowały jednodniową wycieczkę autokarową do Racławic oraz zwiedzanie ruin zamku w Ogrodzieńcu i Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.


Kresy Dawnej Rzeczpospolitej – 23-26 lipca 2019 r.


Lwów – 07 sierpień 2018 r.